پیام رسان های ایرانی

پیام رسان های ایرانی

ثبت نام 26 میلیون کاربر در پیام رسان های داخلی / انحصار تلگرام شکسته شد

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی گفت: انحصار تلگرام شکسته شده است و دیگر برگشت به عقب نخواهیم داشت.

به گزارش واحد فناوری کدیزاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ برنامه گفتگو ویژه خبری شب گذشته (دوشنبه ۷ خرداد) با حضور عباس آسوشه معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی و محسن کوهکن نماینده مجلس سواری اسلامی به موضوع حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی پرداخت.

آسوشه درباره میزان خروج کاربران از تلگرام و پیوستن به پیام‌رسان‌های داخلی اظهار کرد: ۲۶ میلیون کاربر در پیام‌رسان‌های داخلی ثبت نام کردند؛ البته ۷ پیام رسان در کشور داریم و ممکن است برخی از کاربران در چند پیام‌رسان حضور داشته باشند.

معاون مرکز ملی فضای مجازی افزود: از این ۲۶ میلیون کاربر حدود ۱۰ میلیون نفر کاربر فعال در پیام رسان‌های داخلی هستند که افتخاری بزرگ است، چرا که تلگرام این میزان کاربر فعال را در طول سال به دست می‌آورد.

وی با بیان اینکه برخی کاربران از تلگرام خارج نشدند بلکه فقط برنامه آن را پاک کردند، افزود: در گذشته شما به راحتی می‌توانستید از این پیام رسان خارج شوید، اما امروز وقتی می‌خواهید از تلگرام خارج شوید باید به سایت مراجعه کنید و به چند سوال پاسخ دهید و پس از گذشت ۷۲ ساعت شاید اجازه خروج داده شود!

آسوشه با اشاره به اینکه خروج از تلگرام ملاک نیست بلکه استفاده نکردن آن توسط کاربران مهم است، بیان کرد:در اوایل فروردین ۲ میلیارد بازدید از ۱۰ هزار کانال برتر تلگرامی شده که این میزان پس از فیلتر به کمتر از ۸۰۰ هزار رسیده است.

معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: البته هنوز برخی در این نرم افزار حضور دارند که این حضور اثر‌های سوء اقتصادی، امنیتی و اجتماعی دارد.

وی با بیان اینکه سرویس پیام‌رسان موجودی است که هزینه دارد، گفت: باید دید صاحب تلگرام این هزینه را از کجا تامین می‌کرد، چون کشور ما‌به آن‌ها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کرد.

وی با طرح این سوال که چرا یک مجموعه خارجی باید این سرویس‌ها را که برای ما هم‌بسیار هزینه دارد رایگان ارائه کند، افزود: ما بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ گیگ ترافیک داشتیم که باید هزینه آن را پرداخت می‌کردیم. تلگرام هم باید این هزینه را پرداخت می‌کرد؛ بنابراین واضح است سرویس‌های رایگان با هدف مشخصی ارائه می‌شد.

کوهکن نیز در ادامه برنامه با بیان اینکه امروز جلسه‌ای مشترک بین سه کمیسیون مجلس برگزار شد و وزیر ارتباطات و نمایندگان پیام‌رسان‌های داخلی هم حضور داشتند و گزارشی از مشکلات را ارائه کردند، گفت: اگر مشکلات حل شود میزان رضایت کاربران بیش‌تر می‌شود.

این نماینده مجلس افزود: عموم این پیام‌رسان‌ها از وزارت ارتباطات به دلیل اینکه تلاش کرده است مشکلات را حل کند، قدردانی کردند.

وی با اشاره به اینکه برخی از دستگاه‌های دولتی هنوز خود را برای استفاده از پیام رسان‌های داخلی تطییق نداده‌اند، اظهار کرد: وزیر ارتباطات معتقد بود عدم اقدام این دستگاه‌ها به معنی مخالفت نیست؛ بلکه به دلیل ساختار تصمیم‌گیری این دستگاه‌ها است.

کوهکن تصریح کرد: تعدادی از نمایندگان نیز معتقد بودند نمی‌توان با توجه به سوابق تلگرام با این پیام رسان کار کرد.

نماینده مجلس با اشاره به اینکه چند سال پیش دولت با تلگرام جلسه می‌گذارد و بستر را به او داد؛ اما چنین بستری به پیام‌رسان‌های داخلی داده نشد، افزود: امروز این تصمیم حاکمیت است و نباید آن را سیاسی کرد. حاکمیت تمام جوانب را بررسی کرده و چنین تصمیمی گرفته است.

وی ادامه داد: وقتی تلگرام توسط دولت فیلتر شده است، مردم هم باید فعالیتشان در این پیام رسان را متوقف کنند؛ چرا که این موضوع مانند موسسه‌های مالی غیر مجاز است.

کوهکن با اشاره به اینکه تلگرام به عرصه اقتصادی کشور ورود کرده و بیش از ۲ میلیارد دلار پول جا به جا کرده است و اگر از مردم کلاهبرداری شود توقع دارند حاکمیت حمایت کند؛ افزود: با فیلتر تلگرام دولت اعلام کرد اگر از طریق این پیام رسان کلاهبرداری از مردم صورت گیرد؛ مسئولیتی ندارد.

نماینده مجلس با اشاره به اینکه نظام در صیانت از حریم خصوصی مردم در خصوص پیام رسان‌های داخلی جدی است، خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی در این حوزه کوتاه نخواهد آمد به طوری که از حقوق شهروندی مردم به طور جدی پاسداری خواهد شد.

وی با بیان اینکه به کمیسیون خاص فضای مجازی نیازمندیم تا متولی برای این حوزه در قوه مقننه داشته باشیم تا براین اساس دغدغه هایمان در مسیر درست خود قرار بگیرد ،گفت: اگر دشمنان ما اعلام می‌کنند که حمله نظامی را از روی میز خود کنار گذاشته اند به دلیل این است که از توانایی های ما خبر دارند که امکانات ما می تواند اوج تکنولوژی آنها را به خطر بیندازد.

کوهکن با اشاره به اینکه مسئولیت مجلس نظارت بر حسن اجرای امور است، ادامه داد: ممکن است امر خلافی نداشته باشیم اما به نحو احسن هم اجرا نشده باشد، بخشی از اظهارنظرها از بستر فضای مجازی به جامعه می آید.

آسوشه در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه خدمات دولت الکترونیک و خدمات پرداخت وجه مالی باید در پیام رسان ها شکل بگیرد، افزود: شورای عالی فضای مجازی نهادی بالادستی است و با خیال راحت نظارت می‌کند، برخی از مجموعه‌ها همکاری لازم را ندارند و بر خلاف جهت آب حرکت می‌کنند.

معاون فنی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه در دو سه روز گذشته تلگرام کاهش وحشتناکی را بر روی الکس ها نشان داده است، اظهار کرد: انحصار تلگرام شکسته شده است و دیگر برگشت به عقب نخواهیم داشت،

وی اضافه کرد: ما پیام رسان های داخلی را دقیق ارزیابی می‌کنیم و در دفاع از حق شهروندی مردم به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد.

آسوشه عنوان کرد: در جلسات متعددی که با پیام‌رسان‌های داخلی داشته‌ایم اکثرا تاکید دارند که نیاز به حمایت نداریم، فقط بدون هیچ تبعیضی به ما اجازه فعالیت در کشور داده شود؛ بعد از مدت محدودی خواهید دید که خودمان را به مردم ثابت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه برهمین اساس مرکز ملی فضای مجازی کشور ارزیابی دقیق‌تر پیام‌رسان‌های داخلی را شروع کرده است، گفت: به زودی شاهد جهش دیگری در بحث انحصار شکنی خواهیم بود .

وی ادامه داد : سند حمایت از داده در حال آماده‌سازی است و در نوبت تصویب شورای عالی فضای مجازی قرار دارد.

معاون فنی شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: جنگ ما با تلگرام نیست، تلگرام پوسته جلوی ما است و یک دنیا پشت سر آن ایستاده است.

وی تصریح کرد: خواسته پیام‌رسان‌های داخلی این است که روی پای خودشان بایستند و بار‌ها در جلسات اعلام کردند که شش ماه به ما فرصت بدهید تا ما مستقل کار کنیم و هیچ حمایتی نه از دولت و نه خارج از آن نداریم.

آسوشه با بیان اینکه مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی در راستای انحصارشکنی نمونه خارجی اتفاق افتاد و مردم نیز در این مسیر همراهی کردند، افزود: شش سال تمام امکانات کشور در اختیار تلگرام گذاشته شده و اکنون در حدود دو ماه است که این فرصت در اختیار جوانان کشور قرار گرفته است تا بتوانند توانایی خود را نشان دهند.

معاون فنی شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه فیلترشکن‌ها در دنیا مرتب الگوهای شکستن فیلترشان را تغییر می دهند، گفت: آنها برای اینکه درست عمل کنند باید الگوهای جدیدی را در پیش بگیرند.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا در سال 2018 چیزی را به عنوان دیتا پروتکشن اجرا کرده است ،گفت: تلگرام در دو سه روز اخیر ورژن جدیدی را ارائه داده است و باید دید چه اقداماتی را می خواهد انجام دهد، تلگرام می خواهد خود را با دیتا پروتکشن اروپا تطبیق دهد.

معاون فنی شورای عالی فضای مجازی اظهار کرد: در مورد بحث حفاظت از داده ها حجت رهبری فصل الخطاب است.